sreda, 23. marec 2016

Vsebinsko poročilo o delu društva v letu 2015

Društvo generala Maistra     
           za Zasavje

Vsebinsko poročilo o delu društva v letu 2015

Temeljna vsebinska usmeritev članov društva Generala Maistra za Zasavje od ustanovitve koncem leta 2007 dalje, razvijati in krepiti domoljubno zavest predvsem med mlado generacijo v osnovnih in srednjih šolah Zasavja in to povezovati z negovanjem spomina na generala Maistra in borce za severno mejo, je bila v ospredju aktivnosti članov društva tudi v letu 2015. Ker pa nas v skupne programske usmeritve in akcije z ostalimi veteranskimi in domoljubnimi društvi in združenji Zasavja povezuje tudi ohranjanje spomina na uporništvo slovenskega naroda v celotni njegovi zgodovini, smo dajali enak pomen tudi drugima dvema pomembnima obdobjema naše zgodovine, obdobju druge svetovne vojne in obdobju pred in same osamosvojitvene vojne Slovenije.
Zato smo v aprilu 2015 podpisali aneks k Listini o medsebojnem sodelovanju z drugimi podpisnicami Listine: Policijsko veteranskim društvom SEVER Zasavje, Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo Zasavje in vsemi tremi Združenji borcev za vrednote NOB Zasavja.
Skupaj z ostalimi podpisnicami Listine smo tekom celega leta 2015 spoštovanje do najpomembnejših zgodovinskih obdobij in neposrednih udeležencev v njih izkazovali z našo udeležbo na množično obiskanih srečanjih in proslavah naših ljudi: na proslavi v počastitev Dneva upora proti okupatorju aprila na Kumu, ob Dnevu državnosti in obletnici vojne za Slovenijo junija na Kumu, z udeležbo na proslavi občine Zagorje ob Savi in Združenja borcev za vrednote NOB Zagorje in enaki proslavi v Hrastniku, udeležbi članov društva na pohodu od Marnega do Kopitnika in proslavi junija 2015, julija na srečanju borcev na Vrheh, avgusta na 74. Obletnici ustanovitve revirske partizanske čete na Čemšeniški planini.
Na zasnovah in vsebinskih usmeritvah so v osnovnih šolah nekje bolj, nekje manj, nadaljevali s projektom » Uvajanje domoljubne vzgoje v osnovnih šolah Zasavje ». O tem smo imeli konkretne razgovore tudi z ravnateljicami in njihovimi pomočnicami v Osnovni šoli Ivana Cankarja, Osnovni šole Trbovlje in  Osnovni šoli Tončke Čeč.
V srednjih šolah Zasavja smo pred štirimi leti predstavili izkušnje Srednje upravno administrativne šole Ljubljana, ki edina v Sloveniji izvaja samostojen predmet odprtega kurikula z naslovom » Domovinska vzgoja ». Na tej osnovi so nekatere elemente tega predmeta uvajali v Srednji šoli Zagorje z 20 urami prostega kurikula, na Srednji tehnični in poklicni šoli Trbovlje pri 35-urnem modulu, na Gimnaziji in ekonomski srednji šoli Trbovlje pa so koristili druge oblike ( razredne ure, projektne dneve … ).
Na pobudo društva smo ob pomoči ravnateljic in ravnatelja osnovnih in srednjih šol Zasavja ustanovili pred tremi leti 29-članski Aktiv učiteljev zgodovine, državljanske in domovinske vzgoje in etike. Aktiv je bil konstituiran, imel je svojega vodjo in člane upravnega odbora ter tudi izdelan program dela.     Aktiv naj bi imel dvojno vlogo; po eni strani naj bi bil kot oblika in metoda dela partner društvu pri krepitvi domoljubne zavesti med učenci in dijaki, večji poudarek pa smo želeli dati njegovemu avtonomnemu delovanju pri izmenjavi izkušenj med šolami, povezovanju šol, organiziranju predavanj za učence, dijake in učitelje, medpredmetnemu in tematskemu povezovanju na šolah in med šolami. Prvi korak je vodstvo aktiva napravilo z razpisom 3. Likovnega natečaja, kjer so učenci z likovno upodobitvijo izrazili svoj odnos in pogled na domovino. Dlje od tega pa vodstvo aktiva ni prišlo, zato je UO društva v letu 2015 opustil aktivno vlogo, ker smo menili, da mora prepričanje o koristnosti take oblike dela najprej prevladati med samimi učenci, učitelji in vodstvi šol.
Na Letnem zboru društva bomo nagradili avtorje šestih najboljših literarnih prispevkov in njihove mentorice v oktobru razpisanega 5. nagradnega natečaja za učenke in učence osnovnih šol Zasavje. To pot je prisotna najštevilčnejša udeležba šol doslej. Svoje prispevke na razpisano temo » General Maister in domovina » je poslalo 14 avtoric in avtorjev iz petih osnovnih šol.
Obisk rojstne hiše Rudolfa Maistra v Kamniku je za šole čudovita izkušnja, saj hiša, preurejena v muzej, s svojo avtentičnostjo, strokovnim vodenjem in interaktivnim pristopom, na obiskovalce naredi velik vtis. Obiskovalci lahko spoznavajo življenje in delo Rudolfa Maistra – vojaka, kulturnika, bibliofila, intelektualca. Do lani je društvo kljub skromnim finančnim sredstvom s plačilom prevoza omogočilo obisk približno 150 učenkam in učencem, v marcu lanskega leta pa smo avtobusni prevoz plačali tudi za ekskurzijo v Kamnik dijakom Srednje šole Zagorje.
Tudi na izkušnjah drugih se lahko učimo in posnemamo dobra prakse dela, zato je medsebojno povezovanje med društvi zaželeno in koristno. Mi smo navezali tesnejše kontakte z Društvom Generala Maistra iz Kamnika že v letu 2013. Lansko leto smo za srečanje izkoristili tudi našo že tradicionalno udeležbo na Maistrovem pohodu v Kamniku, ki ga  njihovo društvo organizira vsako drugo soboto v aprilu. Dogovorili smo se, da tako s srečanjem kot tudi s pohodom nadaljujemo tudi v letu 2016.
V letu 2015 smo aktualizirali tudi našo spletno stran. Članica našega upravnega odbora preko spletne strani sproti seznanja člane društva in ostale zainteresirane predvsem z delom upravnega odbora. O naši dejavnosti pa smo seznanjali člane vseh 23 društev generala Maistra, kolikor jih je v Sloveniji, preko glasila ''Maistrov glas''.
V začetku junija smo za člane društva, z njihovo delno finančno soudeležbo, organizirali enodnevno ekskurzijo v Zavrh nad Pesniško dolino, kjer smo si ogledali hišo, v kateri je general Maister občasno stanoval in delal ter njegov spomenik. Nato smo si v Muzeju slovenske vojske v Mariboru ogledali še razstavo o osamosvojitveni vojni za Slovenijo in razstavo orožja.
Ob praznovanju Dneva Rudolfa Maistra in državnega praznika smo njemu v počastitev 19.11.2015 organizirali Večer spomina na generala Maistra za člane društva in predstavnike ostalih veteranskih društev in združenj Zasavja, kjer nam je prof.dr. Janko Prunk v zelo zanimivem predavanju spregovoril o slovenski narodni zavesti, patriotizmu in mladi generaciji. V kulturnem delu večera je nastopil gledališki igralec Bojan Maroševič z odlomkom iz svoje monodrame o generalu Maistru.
Upravni odbor je imel v preteklem programskem letu 11 delovnih sej. Društvo šteje 52 članov, 16 je žensk, 36 je moških. Cenimo vse, vemo pa, da moramo v društvo dobiti tudi več mladih, ki imajo radi domovino, ki cenijo našo bogato zgodovinsko preteklost in so pripravljeni delati.
Vse naše aktivnosti potekajo v tesni povezavi z Zvezo društev general Maister. S tem sodelovanjem smo zadovoljni, si ga vsekakor še želimo. Ker z dobrim delom društev raste tudi ugled Zveze društev in obratno, si bomo prizadevali, da bo naš delež pri organizacijski, vsebinski in kadrovski krepitvi Zveze tudi v bodoče prisoten in viden.

                                                                                                                                 
Za UO društva
predsednik
Emil Štern

Zagorje, 24.2.2016

Ni komentarjev:

Objavite komentar