petek, 8. april 2022

POROČILO O DELU DGM ZA ZASAVJE ZA LETO 2021

DRUŠTVO GENERALA MAISTRA ZA ZASAVJE

Cesta Borisa Kidriča 11a

1410 Zagorje ob Savi

Spletna stran: http://dgmzasavje.blogspot.com/

E-pošta: drustvogmzasavje@gmail.com

 

Datum:  23.02.2022

                                                                                                                                                        

POROČILO O DELU DGM ZA ZASAVJE ZA LETO 2021

 

 

Program dejavnosti Društva generala Maistra za Zasavje ( DGMZ ) za leto 2021 je bil pripravljen na osnovi znanih temeljnih usmeritev za delovanje društva in njegovega poslanstva pri razvijanju in utrjevanju domoljubne zavesti v zasavskem območju in širše v okviru Zvete DGM. Glavni cilj dela je bil  še vedno razvijanje in utrjevanje domoljubne zavesti, predvsem med mladimi v osnovnih šolah, in to povezati z negovanjem  zgodovinskega spomina o generalu  Maistru in borcev za severno mejo.

Borec za severno mejo Rudolf Maister sodi med najopaznejše slovenske osebnosti 20.stoletja.

Društvo generala Maistra za Zasavje si prizadeva za ohranjanje spomina, vrednot in domoljubnosti ter odnosa do domovine tega pomembnega Slovenca.                                                                    

 

Glede na stanje razmer, povezanih z novim koronavirusom, smo se  v letu 2021 zavzeli, da dogovorjene naloge s prilagojenimi načini in pristopi čim bolj realiziramo z željo, da poskušamo naš program dela za leto 2021 v čim večji meri uresničiti.                                                                                                                      

Na seji upravnega odbora v decembru 2021 smo ocenili, da smo z izvedbo načrtovanega programa lahko zadovoljni. Uspelo nam je realizirati večino pomembnejših nalog iz programa.

 

V Društvu generala Maistra za Zasavje smo si tudi v letu 2021 prizadevali, da krepimo prepoznavnost imena in zgodovinske vloge velikega domoljuba generala Maistra med mladimi. Naša želja je, da mladi razmišljajo o vrednotah, tradiciji in kulturi lastnega naroda. Zato smo tudi v tem letu velik poudarek namenjali nagradnim likovnim in literarnim natečajem za učence osnovnih šol v Zasavju. Do sedaj smo jih izvedli že 11 (enajst). Vodilo teh natečajev je kot stalnica, da mladi v osnovnih šolah razvijajo vrednote povezane z odnosom do domovine, kulture, do svojega kraja in jezika, do naših pisateljev in pesnikov ter drugih pomembnih osebnosti ter njihovih domoljubnih dejanj. Veseli nas, da je odziv na natečaje dober tako po številu kot tudi vsebini.

 

V letu 2021 smo razpisali že 11. nagradni likovni in literarni natečaj, ki je imel tokrat naslov   »Od slapov do gradov«. Z njim smo povabili učence zasavskih osnovnih šol, da razmišljajo o domovini, o 30 letih samostojne države, bogastvu narave, kulture, tradicije in ljudi. Želeli smo spodbuditi učence k razmišljanju o pomenu slovenskih junakov, torej o spodbujanju narodne zavesti. To svoje razmišljanje pa izrazijo skozi svoje likovne in literarne prispevke.

Letos so se učenke in učenci OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik, OŠ Ivana Skvarče Zagorje, OŠ Ivana Kavčiča Izlake, OŠ Toneta Okrogarja, OŠ Ivana Kavčiča Izlake-Podružnica Mlinše, ob pomoči prizadevnih mentoric, odzvali z 47 likovnimi izdelki in 8 literarnimi izdelki. Tudi letos bomo avtorje najboljših likovnih in literarnih del, po izboru komisij, nagradili, enako tudi njihove mentorice. Priznanja in nagrade bomo podelili na primeren svečan način, pred zaključkom šolskega leta. Ustrezno pozornost temu projektu namenjamo tudi tako, da bomo imena sodelujočih šol, mentorjev in učencev ter njihove izdelke predstavili v glasilu Zveze DGM Maistrov glas, na spletni strani društva in medijski javnosti. Ob tej priliki bomo izdali tudi posebno predstavitveno brošuro »Društvo generala Maistra za Zasavje predstavlja dela učenk in učencev zasavskih osnovnih šol v okviru 11. nagradnega natečaja: Od slapov do gradov«. Ob tem velja posebna zahvala vsem ravnateljicam sodelujočih šol in mentoricam, ki so v času težkih epidemioloških razmer v šolskem sistemu, ko je izobraževanje, kot vse družbeno dogajanje, potekalo že drugo leto v izjemnih okoliščinah varovanja, zdravja, preventivnih ukrepov, socialnega distanciranja, skozi svoj vzgojni interes uspele motivirati učence k likovnemu in literarnemu ustvarjanju. S tem so pomembno prispevale k spodbujanju kreativnega domoljubnega ustvarjanja mladih.

 

Nagrajenci 11. nagradnega likovnega in literarnega natečaja:

 

Likovni izdelki:

1.   Julija Kandolf, 8.r., NIS- OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik-Log, mentorica: Mira Marinko

2.   Martina Zupan, 3.B- OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, mentorica: Simona Božič

3.      Rožle Poznič, 2.A

            Patrik Ule, 2.A                 

            Emanuel Jasenčić, 2.A 

skupinsko delo – OŠ Toneta Okrogarja Zagorje, mentorica: Tanja Vozelj

4.    Maša Ocepek, 2.c – OŠ Ivana Kavčiča Izlake, Podružnica Mlinše, mentorica: Andreja Medved

 

Literarni Izdelki:

1.      Iza Perme, 9.c – OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik, Podružnica Dol pri Hrastniku,

            mentorica: Maja Klep

2.      Mila Kozamernik, 4.b – OŠ Ivana Kavčiča Izlake, mentorica: Nataša Juvan

3.      Patricija Škrabar, 7.c – OŠ Ivana Skvarče Zagorje, mentorica: Darja Murn

 

 

Zaradi preprečevanja okužb z novim koronavirusom in ob uporabi priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje RS, smo letni Zbor društva 2021 ponovno sklicali na daljavo na korespondenčni način po elektronski in navadni pošti. Letni Zbor je uspel in bil visoko sklepčen. Sprejeti so bili vsi potrebni dokumenti za nadaljnjo delo DGMZ. Ker je imel letni Zbor tudi volilni namen, sta bila izvoljena nov upravni in nadzorni odbor društva. Soglasno je bil sprejet tudi sklep, da društvo kot predsednik vodi Radigoj Perger, dotedanji podpredsednik društva. Radigoj Perger je, po letnem Zboru 2020, na osnovi sprejetega sklepa o začasnem vodenju, DGMZ že vodil v preteklem enoletnem obdobju.

 

V preteklih letih pred korono, smo v društvu uspešno izvedli našo programsko usmeritev, da vsako leto organiziramo društvene večere, namenjene prelomnim zgodovinskim dogodkom, obdobjem in osebnostim ter njihovi sporočilnosti za današnji čas. Tudi v letu 2021, tako kot leto prej, nam epidemiološke razmere niso dopuščale večjega druženje v fizični obliki. Deloma smo to nadomestili na povezavo z našim članstvom v elektronski obliki.

 

Preko video povezave smo aprila omogočili ogled in seznanitev z vsebino posnetka spletnega srečanja: Kako zagotoviti človeka vredno življenje ter socialno in pravično Slovenijo-»Korupcija v Sloveniji«. Odprt dialog vezan na temo o korupciji, je bil na okrogli mizi v organizaciji domoljubnih in veteranskih organizacij Slovenije, ki v okviri negovanja svojih vrednot  poudarja tudi kritično distanco do korupcije.

 

Ob 30 letnici samostojnosti Slovenije so bili narejeni trije deli virtualne razstave »Zbrali smo pogum«. Vsi trije video filmi, uvajajo v posamezne dele razstave, na voljo za vključitev v proslavo in tudi spominske učne ure mladih, npr. na dan državnosti, kakor tudi pri rednem pouku zgodovine in drugih predmetov, ko se obravnava  osamosvojitev. Gre pa seveda tudi za negovanje zgodovinskega spomina ob teh dogodkih. Tema so plebiscit, osamosvojitev in vojna. Članom društva smo julija omogočili, da so si lahko na portalu, do katerega smo jim poslali povezavo, ogledali to zanimivo gradivo in vsebino.

 

Ob obletnici samostojnosti Republike Slovenije smo se v DGMZ skupaj z osnovnimi šolami v Zasavju spomnili tudi veličine posameznikov, ki so omogočili ohranjanje jezika, kulture slovenskega naroda v bolj daljni preteklosti. Zato smo maja in junija, v sodelovanju z Zvezo DGM, omogočili postavitev premične razstave »Boji za severno slovensko mejo in general Rudolf Maister« v treh zasavskih osnovnih šolah: OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, OŠ Ivana Skvarče Zagorje in OŠ narodnega heroja Rajka Hrastnik. Razstava je bila v vsaki šoli  en teden in zaposleni in učenci so si jo z zanimanjem ogledali. Učenci so imeli v času razstave tudi posamezne učne ure-predavanje na temo vsebine razstave. Žal ogled te  razstave ni bil mogoč za zunanje obiskovalce zaradi korona-razmer.

 

Društvu generala Maistra za Zasavje je v letu 2021 uspelo realizirati tudi pomembno nalogo. Junija smo na svečanem dogodku počastili pomemben zgodovinski spomin, ko smo v Hrastniku postavili in odkrili spominsko ploščo Maistrovim borcem iz Zasavja. Dogodek je potekal tudi v okviru prireditev v počastitev praznika Dneva državnosti-30 letnice samostojne Slovenije in ob prazniku občine Hrastnik.                                                                                                                      

To spominsko ploščo smo posvetili nepozabnemu spominu na vse zasavske mladeniče in može, prostovoljce, z območja Zasavja, ki so se v boju pridružili generalu Maistru in aktivno sodelovali pri osvoboditvi severnih krajev naše domovine. Po naših, do sedaj znanih podatkih, je teh borcev iz Zasavja 24: 13 iz Hrastnika, 7 iz Trbovelj in 4 iz Zagorja. Glede na številčni podatek za posamezno občino, smo se v društvu odločili, da bo spominska plošča postavljena v Hrastniku. Pri tem gre zahvala tudi Zvezi DGM in občini Hrastnik, ki sta finančno podprli izdelavo te spominske plošče.

 

Za določeno število prijavljenih nam je uspelo v septembru, v sodelovanju z Zvezo DGM,  organizirati zanimivo predavanje o odlikovanji »Slovenci junaki avstrijskih armad in njihova odlikovanja ter odlikovanja Maistrovih borcev v bojih za severno mejo«. Predaval je dr. Pavel Car, direktor Narodnega muzeja Slovenije, velik poznavalec vojaške zgodovine. Poudaril je, da so si Slovenci, častniki in vojaki, v več kot 150 letih zgodovine avstrijskih odlikovanj, s svojim pogumom in sposobnostjo prislužili najvišja avstrijska odlikovanja in zasedli tudi najvišje položaje v avstrijski armadi. Tudi kasneje so se mnogi pridružili generalu Maistru in svoj pogum in sposobnost dokazali v bojih za osvoboditev »severnih krajev« kot imenuje kasnejša spomenica.

Predavanje je bilo v okviru društva tudi posneto in je bila video povezava za možen ogled posnetka poslana vsem članom društva.  Ogledati pa si ga je bilo možno tudi na televiziji ETV.

 

Ob obletnici koroškega plebiscita leta 1920, oktobra 2021 ( 10.oktober ), smo med svojim članstvom organizirali razpravo. Pri povabilu za  ogled okrogle mize, ki je bila v septembru 2021 posneta v Kamniku, smo jih povabili k razmišljanju za oblikovanje mnenj glede na takratne in sedanje razmere. V okviru upravnega odbora društva smo to razpravo zaključili in tudi sprejeli naše skupne poglede s pripravljenim komentarjem-poglobljenim razmišljanjem in sporočilom, kako se obnašati in delovati v trenutnih razmerah in si prizadevati za izboljšanje stanja. Ta vsebinski prispevek smo poslali tudi Zvezi DGM s predlogom za objavo v glasilu Maistrov glas.

 

Zaradi ohranjanja spomina na pomembnega Slovenca, zasavskim učencem osnovnih šol vsako leto omogočimo ekskurzijo v kraje povezane z Rudolfom Maistrom in njegovimi hrabrimi, domoljubnimi dejanji. Organizacijsko, vsebinsko in finančno smo oktobra omogočili učencem osnovnih šol narodnega heroja Rajka Hrastnik in učencem osnovne šole Ivana Cankarja ekskurzijo v Kamnik na ogled muzeja-rojstne hiše Rudolfa Maistra. Obe ekskurziji sta na učence naredili dober vtis in so jo sprejeli z navdušenjem.

 

Zveza DGM vsaka leto spoštljivo na državni ravni obeležuje državni praznik 23.november dan Rudolfa Maistra. Zaradi epidemioloških razmer je bila osrednja državna proslava, ki bi morala biti v Kotljah-Ravne na Koroškem, odpovedana in naj bi bila izvedena v mesecu marcu 2022, ob rojstnem dnevu generala Maistra.

Da bi bila javnost kljub temu opozorjena na ta praznik, je bil na spletni strani Zveze DGM objavljen pozdravni nagovor predsednice Zveze DGM mag. Lučke Lazarev Šerbec, skupaj s himnama Zdravljica in Slovenec sem. Na dan praznika  je bila pri predsedniku RS v Predsedniški palači slovesnost, v počastitev dneva Rudolfa Maistra, na kateri je imela slavnostni govor predsednica ZDGM. Ob tej priložnosti pa je bila 22.11.2021 že slavnostna otvoritev prenovljene Maistrove grobnice na pobreškem pokopališču v Mariboru.

V Društvu generala Maistra za Zasavje, smo se obeleženju dneva Rudolfa Maistra tudi prilagodili glede na znane razmere…, brez fizično organizirane proslave društva. Članom društva smo v ta namen po elektronski povezavi omogočili video ogled vseh vsebin, ki so bile izvedene v ta namen na državni ravni. Poslali pa smo jim tudi možnost video ogleda posnetka ob 35.letnici Maistrovih prireditev na Zavrhu

Poleg tega so se predstavniki DGMZ v ožjem sestavu upravnega in nadzornega odbora poklonili spominu generala Rudolfa Maistra in na dan praznika položili venec pred spominsko ploščo Maistrovim borcem iz Zasavja, ki smo jo odkrili junija 2021 v Hrastniku. Ob tej  priliki smo položili venec tudi v Zagorju pred spomenik veteranom 1. svetovne vojne. 

 

Že v letu 2020, zaradi slabih epidemioloških razmer, nismo uspeli z nadaljevanjem obiskov in ogledom krajev, ki zanimajo člane društva. Krajev povezanih z našo zgodovino in generalom Maistrom. V letu 2021 so nam takratne epidemiološke razmere le omogočale, da smo ob upoštevanju vseh varnostnih protokolov glede covida-19 v oktobru lahko izvedli ekskurzijo za prijavljene člane društva. Izbran je bil program ekskurzije za obisk Unca, kjer je po upokojitvi živel in 1934 leta umrl general Maister in obisk Parka vojaške zgodovine v Pivki.

V Uncu so nam predstavniki tamkajšnjega Notranjsko domoljubnega društva General Maister Unec prijazno marsikaj povedali o življenju generala Maistra v Uncu in nam pokazali znamenitosti povezanih z njim. Ogledali smo si tudi doprsni kip generala Maistra in spominsko ploščo. Delegacija DGMZ je pred kip položila spominski venec v počastitev bližajočega praznika dneva Rudolfa Maistra v novembru.  Nato smo si lahko ogledali stalno razstavo v spomin generalu Maistru z naslovom » Za spomin in opomin«, ki prikazuje  generala Maistra kot človeka in kot zgodovinsko  osebnost in sicer s poudarkom  na pomembnejših dogodkih iz njegovega življenja. Videli smo tudi hišo, kjer je živel in umrl general Maister.  Obiskali pa smo tudi grob Frančiške Tomšič, matere generala Maistra.

Iz Unca se je ekskurzija nadaljevala v Pivko, kjer smo ob strokovnem vodenju videli in spoznali, da Park ni le največji muzejski kompleks v Sloveniji, ampak tudi edini evropski vojaški muzej, kjer je videti vse od najstarejših lokov do izjemne zbirke tankov in vojaških letal, vojaško lokomotivo iz II. svetovne vojne in še podmornico. S zanimanjem smo si ogledali tudi nekaj eksponatov osamosvojitvene vojne.

Po končanih ogledih, tako v Uncu kakor tudi V Pivki, so udeleženci ekskurzije DGMZ ekskurzijo ocenili kot zelo uspešno in koristno. Izrazili so pričakovanje, da se take ekskurzije tudi v bodoče uvrščajo v program dejavnosti DGM za Zasavje.

 

Ob 30.obletnici samostojnosti Slovenije je bila novembra  v Galeriji EVJ Kisovec na ogled postavljena razstava spominskih eksponatov za zveze. Za zainteresirane člane DGMZ in predstavnike veteranskih in domoljubnih organizacij Zasavja, smo, ob strokovnem vodenju avtorja razstave in lastnika zbirke, organizirali ogled te zanimive razstave. Razstava je obsegala predvsem vojaške postaje za zvezo, in pribor, ki so bile v javnosti redko videne. Izhajajo pa iz različnih držav: Rusije, Anglije, Nemčije, Jugoslavije, Slovenije…, iz obdobja 2. svetovne vojne. Avtor razstave je na zanimiv način predstavil posamezne razstavljene eksponate in njihov pomen v zagotavljanju sistema zvez v obdobju, ko so služili svojemu namenu. Predstavitev je popestril tudi z zanimivimi zgodbami in dogodki v povezavi z delovanjem in uporabo teh naprav, kakor načinom njihovega pridobivanja in zbiranja za arhivsko zbirko.

 

Člani upravnega in nadzornega odbora Društva generala Maistra za Zasavje smo se v decembru odločili natančneje spoznati Ano Dimnik, ki so jo imenovali tudi slovenska mater, zavedno Slovenko in narodno buditeljico ( 1852-1921), ki je živela in delala v Gostilni Dimnik v Trbovljah. Ana Dimnik se je že pred 150.leti borila za slovenski jezik. Zgodovinsko podobo in domoljubno vrednoto Ane Dimnik nam je na zanimiv in slikovit način predstavil najemnik stavbe, ki še vedno nosi ime Gostilna Dimnik, in lastnik picerije v tej stavbi. Tu je tudi  spominska soba Ane Dimnik, ki jo je uredil Zasavski muzej Trbovlje, in ponudi na ogled listine, fotografije, slike in osebne predmete iz življenja te zanimive  in domoljubne ženske. Ana Dimnik, je skupaj z možem vodila gostilno, v kateri je spodbujala rabo slovenskega jezika, nudila v branje  slovensko časopisje in slovenske knjige.

Društvo GMZ s svojimi programskimi dejavnostmi dobro sodeluje z Zvezo DGM. Zveza povezuje in usmerja delo vseh 28 društev generala Maistra v Sloveniji, ki imajo skoraj 1700 članic in članov. Število društev GM v Sloveniji je v porastu, ker se veča tudi ugled organizacije v javnosti. Pomembno je , da društva dobro delajo, ker s tem raste tudi ugled ZDGM in obratno. V našem društvu smo zadovoljni tudi s sprejetim sistemom financiranja društev, ki je bil vzpostavljen v letu 2019. Seveda pa so možne še izboljšave in dopolnitve v tej smeri, ki bodo dobrodošle. Sedaj sprejeti kriteriji prispevajo, da so dobljena sredstva odvisna od rezultatov našega dela. Predstavljajo več kot tretjino vseh razpoložljivih sredstev. Seveda pa se kaže potreba, da bo nekatere kriterije smiselno dodelati. V društvu pa se tudi zahvaljujemo za finančno pomoč zagorski in hrastniški občini. Zagorski občini pa tudi za brezplačno koriščenje pisarniških prostorov.

Sporočilnost o dejavnosti društva širimo. Pri tem obveščamo medijsko javnost, članstvo in drugo javnost tudi s rednimi prispevki v glasilu Zveze DGM -  Maistrov glas. Bogata  z obvestili o pomembnih dogodkih in vsebinah je  tudi spletna stran društva: http://dgmzasavje.blogspot.com/,  Maistrov glas pa poleg članov društva prejemajo tudi osnovne in srednje šole v Zasavju.

Z ostalimi veteranskimi in domoljubnimi organizacijami in društvi v Zasavju nas v skupne programske usmeritve in dejavnosti povezuje tudi ohranjanje in negovanje  zgodovinskega spomina na odločno uporništvo slovenskega naroda v celotni zgodovini. Zato našemu delovanju namenjamo pomen tudi obdobju 2. svetovne vojne in osamosvojitvene vojne. V letu 2021, tako kot leto prej, zaradi epidemioloških razmer covida-19, vrsti pomembnim tovrstnim dogodkom ni bilo možno namenjati takšnih spominskih aktivnosti, predvsem ne v neposredni fizični obliki. Vendar se je z nekaterimi prilagojenimi pristopi vendarle uspelo ohranjati obeleženje pomembnejših dogodkov. Menimo, da je tu pomembna tudi povezovalna vloga Koordinacijskega odbora veteranskih in domoljubnih organizacij Zasavja, v katerem sodeluje tudi DGMZ.

V letu 2021 je bilo po letnem Zboru, zaradi znanih razmer…,še vedno oteženo delovanje upravnega odbora. Vendar smo z upoštevanjem vseh varnostnih protokolov zaradi koronavirusa uspeli večino sej izvesti v fizični obliki. Tako nam je bilo omogočeno, da smo uspeli sprejemati potrebne odločitve, pomembne za izvajanje konkretnih nalog iz programa dela, z neposrednim stikom na sejah upravnega odbora. Nekaj pa bilo tudi prilagojenih pristopov glede vsebin, kakor tudi časovne dinamike. Tko smo imeli po korespondenčni izvedbi letnega Zbora članov maja 2021, do sedaj osem sej. Sedem rednih in eno korespondenčno. Pri tem je pomembno tudi, da smo se v upravnem odboru dopisno po elektronski pošti ali telefona, redno medsebojno informirali in po potrebi tudi usklajevali o posameznih vsebinah za društvo. Ob tem je pomembno prispevalo tudi dobro sodelovanje z nadzornim odborom društva. Po zadnjem letnem Zboru so se v društvo včlanili trije novi člani. V društvo je trenutno vključenih 61 članov. Želja pa je, da bi se struktura članstva v društvo obogatila tudi z vključevanjem mladih.

 

Pripravil:

Radigoj Perger, l. r.

Predsednik DGMZ

Upravni odbor DGMZ

Ni komentarjev:

Objavite komentar